برج خنک کننده تبخیری یا مرطوب یا تر در حقیقت همان برج خنک کننده (کولینگ تاور) معمولی است که در آن تبخیر صورت می گیرد و دمای آب را می تواند تا نزدیکی دمای مرطوب برساند به همین دلیل این نوع برج های خنک کننده را برج خنک کننده تبخیری می نامند.در اصطلاح برج‌خنک‌کن‌مرطوب به دستگاهی گفته می‌شود که آب در یک تماس و ارتباط مستقیم با هوا انرژی‌گرمایی ازدست‌داده و خنک می‌شود. برج خنک کننده مرطوب با نام برج خنک کننده مدار باز نیز نامیده می شود.

در واقع، برج خنک کننده تبخیری یکی از انواع دستگاه های مبدل حرارتی می باشد که با تماس آب و هوا سبب خنک شدن آب گرم می شود. برج های خنک کن در صنعت تهویه مطبوع و کندانسور های چیلر دارای کاربرد گسترده ای می باشند. برج خنک کننده تبخیری در واقع همان مدل معمولی کولینگ تاور است که هدف اصلی آن خنک کردن آبی است که توسط ماشین آلات و فرآیندهای صنعتی گرم می شود . به طور کلی کارکرد کولینگ تاورها به گونه ای است که با انتقال گرمای تولید شده توسط کندانسور به محیط آزاد، به خنک سازی آب بپردازد.

 

برج خنک کننده تبخیری

برج خنک کننده چیست؟

برج خنک کننده یا cooling tower، نوعی دستگاه برودتی آب است که از کاربرد گسترده ای در صنعت برخوردار است. این برج ها بسته به نوع ایجاد جریان هوا، نحوه برخورد جریان آب و هوا و چگونگی تماس سیال با محیط به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. یک برج خنک کننده با خنک کردن آب مورد استفاده در فرایند های خنک کاری، سبب صرفه جویی و بهینه سازی در مصرف آب گشته و پس از فرایند خنک سازی، مجددا مورد استفاده قرار می گیرد که در مناطق کم آب مزیت مهمی بشمار می آید. این دستگاه ها همچنین برای تامین آب خنک کاری لازم در چیلر های آبی(چیلر تراکمی آب خنک) و چیلر جذبی مورد استفاده در سازه های عظیم نیز از کاربرد بالایی برخوردار می باشند.

کولینگ تاور ها در سه ساختار فلزی، بتنی و فایبرگلاس طراحی و تولید می شوند که هر کدام بسته به نوع کاربرد و مزایایی که از آنها انتظار داریم، مورد استفاده قرار می گیرند. کولینگ تاور ها بر اساس مکانیزم کاری و ساختاری به طور کلی به سه دسته مرطوب (تبخیری) ،خشک( هواخنک) و ترکیبی (ترکیبی از دو نوع اول) تقسیم بندی می شوند. در ادامه به نحوه کارکرد برج خنک کننده تبخیری یا مرطوب می پردازیم.

نحوه عملکرد برج خنک کننده مرطوب

در کولینگ تاورهای مرطوب، به منظور خنک سازی آب، فرایند تبخیر صورت گرفته که دلیل نامگذاری این دستگاه ها می باشد. در یک کولینگ تاور تبخیری، آب درون دستگاه به گردش در آمده و توسط نازل های تعبیه شده در آن بر روی سطوح انتقال حرارت (پکینگ ها) توزیع می شود. همزمان جریان هوای ایجاد شده توسط پروانه و نیروی محرکه الکتروموتور، با آب تماس پیدا کرده و موجب تبخیر آن می گردد. آب تبخیر شده گرمای نهان تبخیر خود را از مابقی جریان آب گرفته و در نهایت سبب خنک شدن آب می شود.

 

مزایای استفاده از برج خنک کننده تبخیری

شما با خرید یک دستگاه کولینگ تاور از مزایای زیادی بهره مند می گردید که برخی از آنها عبارتند از:

  • دسترسی به سیستم کنترل ساده و کاربردی
  • برخورداری از هزینه ای مقرون به صرفه و ارزان نسبت به استاندارد ها
  • دریافت تجهیزات یکپارچه به منظور انجام فرایند خنک سازی
  • بازدهی بالا و عملکرد بهینه دستگاه

 

سیستم خنک کننده مرطوب شایع ترین تکنولوژی در نیروگاه های جدید هستند.در کولینگ تاور مرطوب آب های که توسط فرایندهای صنعتی با تولید انرژی گرم شده اند،دوباره خنک می شوند.کولینگ تاور بخشی جدایی ناپذیر از دایره ترمودینامیک است.

در برج های خنک کننده مرطوب آب درون دستگاه به گردش در می آید از طریق نازل ها به روی سطوح انتقال حرارت ( پکینگ ) توزیع می شود همزمان هوا که به وسیله پروانه و نیروی محرکه الکتروموتور به جریان افتاده است با آب تماس پیدا می کند و موجب تبخیر آب می شود، آن بخشی از آب که تبخیر می شود گرمای نهان تبخیر خود را از مابقی جریان آب دریافت می کند و باعث خنک شدن آب می شود.اختلاف دمای‌ورودی و دمای‌خروجی جریان‌آب در اصطلاح رنج(Range)نامیده می‌شود که این پارامتر در طراحی برج‌خنک‌کننده باز (نام دیگر برج‌خنک‌کن‌تر) بین 5 الی 7 درجه سانتی‌گراد در نظر گرفته می‌شود. افت دمای ایجادشده یا رنج در برج‌خنک‌کننده‌مرطوب وابسته به عوامل زیر می باشد.

  1. حجم‌هوادهی و میزان جریان‌مکانیکی‌هوا(Air Flow)
  2. میزان سطوح‌انتقال‌حرارت(Cross Sectional Area)
  3. دمای‌مرطوب‌محیط(Wet Bulb Temperature)

 

ویژگی های برج خنک کننده مرطوب

برج خنک کننده مرطوب با عملکرد بهینه و بسیار به صرفه, مورد استفاه در بیشتر صنایع می باشد. و همچنین از دیگر مزایای برج خنک کننده تبخیری بدون خطرات زیست محیطی فعالیت می کند و هیچ گونه خطری برای محیط زیست ایجاد نمیکندمفهوم اصلی برج خنک کننده این است که گرمای بی مصرف صنایع را از تجهیزات می گیرد و باعث خنک شدن آن ها می شود . برج خنک کننده با خنک کردن آب و فرستادن آن به تجهیزات صنعتی موجب عملکرد صحیح آن ها شده و این گرما را از طریق تبخیر به اتمسفر منتقل می کند. استفاده از دستگاه برج خنک کننده مرطوب و خنک کردن آب به روش تبخیری بسیار ارزان تر از راه های دیگر خنک کردن می باشد و برای صنایع بسیار مقرون به صرفه می باشد.

 

اجزای داخلی برج خنک کننده تبخیری

هر برج خنک کننده تبخیری از بخش های متعددی برخوردار است که در راندمان بالای آن نقش مهمی را ایفا می کند. این بخش ها بدین شرح می باشد:

فن:

این قسمت، مکانیزمی با هدف خنک کاری و جابجایی اجباری هوا درون برج خنک کننده می باشد. فن ها بسته به نوع شان که ممکن است محوری(مکنده) یا سانتریفیوژ(دمنده) باشند، در بالا و جلوی برج ها تعبیه می شوند.

نازل های آبپاش:

این نازل ها که در قسمت کلکتور آب ورودی به برج نصب گردیده اند، وظیفه توزیع جریان آب داغ وارد شده بر روی پکینگ ها را دارند. اتمیزه شدن آب توسط نازل ها ضمن پراکندگی بهتر آن روی سطوح پکینگ، در نهایت منجر به کاهش فشار آب و دمای تبخیر آن می شود. از دیگر مزایای این بخش، مبدل سازی آب به قطرات متعدد و افزایش سطح تماس میان آب و هوا است.

پکینگ:

عاملی در جهت افزایش سطح تماس میان آب و هوا می باشند که در نهایت منجر به تشدید فرایند تبخیر می گردد. به گونه ای که پس از پاشش آب به وسیله ی نازل ها، آب به صورت لایه های نازک در سطوح پکینگ، به طور کامل اسپری شده و به این صورت موجب افزایش تماس آب با هوا می شود. همچنین با به تله افتادن آب درون پکینگ ها، زمان بیشتری برای تبخیر آب به وجود می آید. پکینگ ها در تسریع عملیات خنک کاری نقش مهمی را ایفا می کند.

پورت آب جبرانی:

این قسمت متصل به شناوری است که با پایین آمدن سطح آب درون تشتک برج(به دلیل تبخیر و تخلیه آب) آب جبرانی را تغذیه می کند. زمانی که سطح آب کاهش می یابد، شناور با حرکت به سمت پایین آب بیشتری را به داخل کولینگ تاور وارد می شود و بالعکس، زمانی که سطح آب داخل تشتک افزایش می یابد، شناور به سمت بالا حرکت می کند و مسیر آب ورودی به داخل تشتک را محدودتر می نماید. در اصل وظیفه شناور و پورت آب جبرانی حفظ سطح آب داخل تشتک برج خنک کننده در سطح بهینه می باشد.

پورت آب سر ریز:

در صورت خرابی شناور، این قسمت آب اضافی تشتک برج را سرریز می کند. زیرا در صورت تجمع بیش از حد برج و رسیدن سطح آب به پکینگ ها، عملکرد کولینگ تاور با اختلالاتی روبرو می شود.

پورت آب تخلیه:

بدلیل ارتباط مستقیم آب با هوا و در نتیجه کثیف شدن آن، آب آلوده توسط این قسمت تخلیه شده و پورت آب جبرانی، آب تمیز را جایگزین می کند. این بخش در پایین ترین قسمت تشتک برج قرار دارد.

پورت آب داغ ورودی:

محل ورود آب داغ به برج بوده و ممکن است از خروجی کندانسور چیلر تراکمی آب خنک یا چیلر جذبی باشد که حامل گرمای جذب شده از داخل ساختمان است.
پورت آب سرد خروجی: این قسمت، محل خروج آب سرد از برج خنک کننده است که مجددا مورد استفاده قرار می گیرد.

حوضچه:

در قسمت پایینی برج بوده و آب خنک کاری شده پس از تجمع در این بخش به سمت دستگاه ها رفته و سبب خنک کاری آنها می شود.

قطره گیر:

که وظیفه جلوگیری از پراکنده شدن آب به اطراف را دارد.

 

خرید برج خنک کننده تبخیری

حال پس از آشنایی با این برج خنک کننده تبخیری، در صورت تمایل برای خرید می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده اقدام نموده و به سفارش این محصول اقدام نمایید. جهت خرید یا تامین قطعات برج خنک کننده با پرتو تهویه ۰۹۱۲۲۲۶۹۳۰۲ تماس بگیرید.