اینورتر برج خنک کننده وسیله ای مهم برای کاهنده دور برج خنک کننده و صرفه جویی در مصرف برق است و همچنین از وارد شدن شوک به موتور برج خنک کننده در هنگان روشن شدن کمک می کند.از دیگر وظایف مهم اینورتر کنترل دمای خروجی نیز می باشد.اینورتر عکس کار یک سوکننده را انجام می دهد و در سه ناحیه استفاده می گردد:

  • فعالیتهای گشتاور ثابت مثل میكسرها , اكسترودرها , نوارهای نقاله و . . .
  • فعالیتهای توان ثابت مثل كشش و دستگاههای ماشینی.
  • فعالیتهای گشتاور متغیر مثل فن و پمپ.

موجی که اینورتر تولید می کند یک موج مربعی است که به موج سینوسی توسط فیلترهای سلف و خازن تبدیل می شود.این موج سیسونی توسط تقویت کننده های تعبیه شده در آن قابل تغییر نیز می باشد.

اینورتر را می توان در دو نوع سه فاز و یک تم فاز خریداری و نصب کرد.
همچنین امکان نصب اینورتر برای کنترل دور فن محوری کولینگ تاور به صورت متغیر از دیگر امکاناتی ست که وجود دارد.

در لوله ی خروجی آب یک سنسوری نصب شده است که سیگنال های ورودی اینورتر به آن وارد می شوند.سنسور درون یک غلاف را روی لوله ی آب خروجی از برج خنک کننده برای انداره گیری دقیق دمای آب قرار می دهند. این وسیله را با تعیین دو دمای مرجع به عنوان نقاط حداکثر و حداقل دما تنظیم میکنند.

 

اینورتر

 

هنگامی که دما از سطح نقطه افزایش پیدا می کند فن به آرامی و به طور پیوسته شروع به فعالیت می کند و همچنین با افزایش دمای دور فن برج خنک کننده به تبعیت از آن نیز افزایش خواهد یافت.

زمانی که دما به مقدار حداکثر برسد اینورتر نیز دمای دور فن برج خنک کننده را تنظیم کره و بالا می برد.اما زمانی که دمای آب زیر مقدار حداقل باشد فن محوری کولینگ تاور خاموش خواهد شد.با استفاده از این وسیله امکان کنترل دور فن به کمک پی ال اس نیز وجود خواهد داشت.